دیگ بخار | تولید و راه اندازی با 36 ماه گارانتی | انرژی بخار گستر

دیگ  بخار یا steam boiler  اصحلاحا یک مخزن یا ظرف یا محفظه بسته میباشد که در آن آب توسط منبع گرمایی (مشعل) گرم شده و نهایتا طبق فرآیند تبخیر تبدیل به بخار میشود.

 

منبع گرمایی دیگ های بخار:

منبع گرمایی دیگ های بخارکه عموما ودر اصلاح عام به آن مشعل بویلر میگویند قسمتی است که در آن انرژی حاصل از سوخت ((گاز،گازوئیل،نفت سیاه یا زغال سنگ تبدیل به انرژی گرمایی میشود))

 

موارد مصرفی دیگ بخار:

دیگ های بخار در انواع صنایع و کارخانجات مختلف مانند کارخانجات پنبه ،بافندگی،صنایع غذایی وهمچنین در نیروگاههای تولید برق مورد استفاده قرار میگیرد ولی استفاده از بخاردر صنعت فراتر از این مطلب بوده و در هرجایی که به حرارت غیر مستقیم با فشار و دمای بالا مورد نیاز باشد از بویلر بخار استفاده میگردد.

 

تاریخچه دیگهای بخار:

دیگ های بخار از اواخر سالهای 1700و اوایل سال 1800میلادی با توجه به نیاز بشر به این دستگاه طراحی و ساخته شده اند شکل های اولیه دیگ های بخار عموما به صورت مکعب و کروی شکل بودند که توسط ورق های آهنی که بر روی هم برگراننده شده بودند و به هم پرچ شده بودند((به دلیل اینکه در آن زمان تکولوژی جوشکاری به این صورت وجود نداشت)) این بویلر ها که معمولابا درجه حرارت و فشار پایین طراحی و ساخته میشدندبه دلیل نیاز بشر به فشار ودرجه حرارت بالاتر ساخت بویلر های استوانه ای انجام گرفت.

 

دسته بندی دیگ های بخار:

بویلر های بخار رامی توان به روش های مختلف دسته بندی کردولی امروزه باتوجه به استاندارد های طراحی و ساخت دیگ های بخار به دو دسته عمده دیگ های بخار فایر تیوب (FIRE TUBE BOILER (و دیگ های بخار واتر تیوب (WATER TUBE BOILER) دسته بندی میشوند.

 

دسته بندی دیگ های فایر تیوب:

متداول ترین نوع دیگ های بخار که از ظرفیت های 100 کیلوگرم در ساعت تا ظرفیت های حدود 20 تن در ساعت در فشارهای کاری مختلف 4 تا 25 بار با راندمان بالای 75% ساخته، ودر صنعت کاربرد زیادی دارند دیگ های فایر تیوب میباشند که عموما به دسته بندی زیر تقسیم میشوند.

 

مزایای دیگ های بخار فایر تیوب:

1-طراحی و ساخت آسان در ظرفیت و فشارهای مختلف

2-هزینه تعمیر و نگهداری کمترنسبت به سایر دیگ ها

معایب دیگ های فایر تیوب:

راندمان کمتری نسبت به دیگ های واتر تیوب دارند

 

دیگ های بخار واتر تیوب:

به دیگ هایی که در آن آب یا هر مایع سیال دیگری از وسط لوله های دیگ گذشته و آتش حاصل از گرمای مشعل اطراف لوله ها را احاطه میکند دیگ واتر تیوب گفته میشود این دیگ ها معمولا به دلیل طراحی و ساخت با ظرفیت بالای 25 تن و فشار کاری 30بار(معمولا در نیروگاهای تولید برق) مورد استفاده قرار میگیرند و راندمان بالای 90%دارند.

 

 

پنجشنبه ۰۶-۱۰-۱۳۹۷